Live 8 و همکاری راجر واترز با پینک فلوید پس از ۲۴ سال

باب گلدوف، موسیقیدان راک فعال در عرصه سیاسی و اجتماعی، پس از گذشت بیست سال از کنسرت جهانی و بسیار موفق Live Aid در سال 1985، که برای کمک به آفریقای دچار قحطی، به اجرا در آورده بود، قصد دارد که در برنامه ای به نام Live 8 به کار خود در جهت مشکلات ادامه دار فقر و بیماری در آفریقا و کشورهای جهان سوم ادامه دهد.


دلیل این نام گذاری، از طرفی به کنسرت اصلی سال 85 اشاره میکند و عدد 8 در آن به گروه G8 اشاره میکند که مجمع سالیانه آن در هفته بعد از آغاز کنسرت خواهد بود.

G8 چیست؟
این مجمع مستقل در سال 1975 در فرانسه به وجود آمد و اعضای آن در ابتدا فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و بریتانیا بودند که در آن زمان به نام G6 یا The Group of 6شناخته میشدند و بعد در سال 76 با پیوستن کانادا به G7 و روسیه در سال 98، به G8 مشهور شد. ریاست این گروه در هر دوره به یکی از کشورهای عضو تعلق میگیرد و اهداف این مجمع عبارتند از:

- ارتقا همیاری و تعاون در راه تجارت و سرمایه گزاری
- تقویت اقتصاد جهانی
- توسعه صلح و دموکراسی
- پیشگیری و حل اختلافات

درباره کنسرت و شرکت کنندگان
باب گلدوف تنها چند هفته قبل از آغاز فعالیت خود برای Live 8 گفته بود دیگر قصد تکرار کار بزرگی مانند live aid را ندارد، اما بنا به گفته خودش، با دیدن وضعیت نابسامان آفریقا که در طی بیست سال گذشته، فرق چندانی نکرده است و همچنین اعداد و آمارهای مرگ و میر در آفریقا (150000 نفر در روز!)، تصمیم به اجرای کنسرت دوم گرفت. "هنوز هم با وجود گذشت بیست سال، نمیتوانم مرگ مردم بر اثر نیاز را، در این جهانی که پر از کالاهای مازاد است، بشنوم و احساس تنفر نکنم."

گلدوف و همراهانش در این کنسرت امیدوارند که بتوانند موفقیت گذشته را تکرار کنند.

این برنامه شامل برنامه ای در هایدپارک لندن و کنسرتهایی در فیلادلفیا، پاریس، رم و برلین است و از دوم جولای آغاز میشود. تصاویر این کنسرتها به طور زنده در هفت شهر انگلستان بر روی پرده بزرگ و همچنین در کانال BBC به نمایش در می آید. هدف این برنامه بزرگ آگاه کردن مردم ممالک ثروتمند از فقر همسایگان خود و همچنین راضی کردن دولتهای ثروتمند به بخشیدن طلب خود از این کشورهای فقر زده است و قرار است از منافع مادی این کنسرت برای بهبود بخشیدن به وضعیت اضطراری کشورهای فقیر و تبلیغ تجارت عادلانه یا fair trade استفاده شود.

باب گلدوف درباره این واقعه هنری گفته است: "این یک کار خیریه نیست بلکه هدف ما رسیدن به عدالت سیاسی است".

گفتنی است که کنسرت اصلی Live Aid در سال 1985، که در استادیوم ومبلی Wembley و JFK فیلادلفیا برگزار شد، 40 میلیون پوند درآمد داشت که صرف کمک به کشورهای قحطی زده آفریقایی شد.

هنرمندان زیادی آمادگی خود را برای شرکت در این برنامه اعلام کرده اند و جالب است که تعدادی از گروههای جدید و قدیمی از هم پاشیده، به قصد حضور در این کنسرت مجددا گردهم آمده اند. از بین ستارگان این کنسرت میتوان به Elton John ، Madonna ، Paul McCartney ، Mariah Carey، Sting ، U2 ، A-ha ، Duran Duran و بسیاری از هنرمندان فرانسوی و ایتالیایی از جمله Johnny Halliday و Zucchero اشاره کرد.

گروه پینک فلوید برای Live 8 بازمیگردد
مهم ترین و هیجان انگیزترین خبر مربوط به کنسرت Live 8 بدون شک به گردهم آیی گروه پینک فلوید تعلق دارد. این خبر که موجب شادی و شگفتی طرفداران این گروه شده است امروز(13 مه 2005) از خبرگزاریهای جهانی پخش شده است.

این اولین حضور عمومی تمام اعضای اصلی گروه پینک فلوید از سال 1981 است. دیوید گیلمور David Gilmour، نیک میسون Nick Mason و ریچارد رایت Richard Wright پس از 24 سال به اتفاق راجر واترز Roger Waters بر روی صحنه میروند.

دیوید گیلمور در این باره گفته است :"مانند بیشتر مردم، من هم میخواهم هرچه از دستم بر می آید انجام دهم تا بتوانم رهبران G8 را به درگیر شدن با جریان مبارزه با فقر و قحطی تشویق کنم."

تمام درگیریها و مشکلات قدیمی بین راجر و اعضای گروه در مقابل این جریانات بسیار بی اهمیت جلوه میکند، و اگر گردهم آیی گروه برای این کنسرت توجه بیشتری را به آن جلب میکند، کاری با ارزش خواهد بود.

http://www.harmonytalk.com

/ 3 نظر / 10 بازدید
آرش

با درود: روز سرنوشت فرا رسیده است. مبادا که امروز را در خانه بمانیم. جنبش اصلاحات با رأی من و شما جانی دوباره می گیرد. بیایید همه با هم به جبهه ی آزادی خواهی بپیوندیم و کار ناتمام را به پایان ببریم. بیایید با رأی به دکتر معین بار دیگر تمام توان خود را برای عقب راندن خشونت طلبان و رهبران آنان به کار بگیریم.

homayoon

درود. دوست عزيز ؛ چند ماه ی ميشه که با وبلاگ شما آشنا شدم . اما متاسفانه تا امروز فرصتی دست نداده بود که کامنت بذارم. جای خوبی برای راک و بلوز درست کردی. تنوع مطالبت هم خوبه . اين آلبوم *لغزش آنی در عقل* جز مدرن ترين کارايی که تو راک ساخته شده. سولوهای گيلمور تو اين آلبوم واقعا کم نظيرند. اگه موقعيت ش پيش بياد راجع اين آلبوم و بقيه ی کارای گروه با هم صحبت می کنيم. آقا اين خبر برگشتن راجر به گروه و کنسرت هايد پارک رو منم تو وبلاگم نوشتم يه سری بزنيد ببينيم می شه علاقمندای گروه رو جمع کنيم؟ فعلا که من شب تا صبح سر اين قضيه خواب ندارم راجر و ديويد کنار هم!! يا ابلفضل!!!.

دوست

سلام یاشار جان، وبلاگت رو خیلی دوست دارم، امیدوارم موفق باشی. هر چند دیروز نیم ساعت منو کاشتی.