برنامه کنسرت راجر واترز به نفع فلسطین تغییر کرد

راجر واترز ، عضو سابق گروه پینک فلوید، مدتی پیش برنامه تور تابستانی خود در اروپا را اعلام کرده بود که اجرای برنامه ای در تل آویو نیز در کنارآن دیده می شد. حدود یک ماه قبل، نامه سرگشاده ای از طرف انجمن هنر مدرن فلسطین و مجمع هنرمندان فلسطین برای راجر واترز ارسال شد که طی آن به شهرت این هنرمند در برقراری عدالت جهانی اشاره شده از او درخواست شده بود که اجرای برنامه در اسرائیل را لغو کند.

در بخشی از این نامه آمده است :

"به محض اطلاع یافتن از برنامه تور شما، هنرمندان فلسطینی و عده ای از هنرمندان بین المللی با آشفتگی تمام پرسیدند : چگونه هنرمندی که نامش در سراسر جهان برای سالها مترادف شکستن دیوارهای بی عدالتی بوده، به هر شکلی حاضر به همراهی با دیوار غول آسای اسرائیل شده است؟"

"دیواری که در دادگاه بین المللی لاهه نیز غیر قانونی اعلام شد است. مدت زیادی از زمانی که شما نام نیک خود را در اختیار کوششهای برنامه War on Want (عملیات خیرخواهانه در جهت رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشورهای فقر زده که در سال 1951 در لندن پایه گذاری شده است) قرار دادید و برای جمع آوری امضای افراد متنفذ در رابطه با مبارزه با دیوار اسرائیل کوشش کردید، نمیگذرد، در آن زمان شما به حق اظهار داشتید که :"

"فقر تحمیل شده توسط این دیوار فلسطینیان را نابود خواهد کرد. این دیوار کودکان را از مدرسه و بیماران را از خدمات مناسب پزشکی دور نگه داشته است و به تخریب اقتصاد فلسطین ادامه خواهد داد. من از این برنامه (War on Want) کاملا حمایت میکنم و امیدوارم که عده بسیاری این دیوار را امضا کنند و پیامی قدرتمند به دولت بریتانیا بفرستند که هر چه زودتر وارد عمل شود."

"این دیوار هنوز وجود دارد و راستش را بخواهید، بزرگتر هم شده است."

پس از رسیدن این نامه مطبوعات اسرائیل و مجله یهودیان اروپا (European Jewish Press) اعلام کردند که راجر واترز خواسته فلسطینیان را رد کرده و به اجرای کنسرت در تل آویو خواهد پرداخت و به هیچ وجه قصد تحریم اسرائیل را ندارد.

اخبار جدید و تغییر برنامه
روز گذشته (17 آوریل 2006) اخبار تازه ای از تور راجر واترز منتشر شد. او که به خاطر ترانه "خشتی دیگر در دیوار" (Another break in the wall) شهرت جهانی دارد، از مخالفان سرسخت ساخت دیوار اسرائیل در زمینهای حاشیه غربی رود اردن است.

این دیوار که شبکه عظیمی از سیم خاردار و سنگرهای سیمانی است، محدوده مسکونی بزرگی را تحت نفوذ و کنترل اسرائیل قرار داده است.

واترز گفت که همچنان با این حصار مخالف است اما نمیخواهد طرفدارانش را به خاطر اقدامات سیاسی خود، تنبیه کند. او پس از ملاقات با رهبران مذهبی و همچنین عملگرایان فلسطین و اسرائیل، تصمیم گرفته است که برای نمایش اتحاد و همبستگی، کنسرت روز 22 ژوئن خود را از تل آویو به نوه شلوم (Neveh Shalom) منتقل کند.

این شهر کوچک که به "دهکده صلح" شهرت دارد، در محلی بین تل آویو و بیت المقدس قرار دارد توسط اعراب و یهودیان ساخته شده و محل مناسبی برای اجرای برنامه ای با موضوع صلح و آشتی به نظر می آید.

تا کنون 35.000 بلیط برای کنسرت فروخته شده است و بلیطهایی که قبلا برای اجرا در محل قبلی فروخته شده اند، همچنان معتبر خواهند بود. همچنین کسانی که با وجود خرید بلیط علاقه ای به حضور در این مکان جدید را ندارند میتوانند برای پس دادن بلیط اقدام نمایند. تهیه کننده برنامه گفته است که محل جدید بسیار بزرگتر است و واترز هم متخصص صوتی اصلی خود را که در زمان اوج گروه پینک فلوید با آنها بود، را همراه خواهد آورد.

من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم
بنا به گزارشهای رسیده، از زمانی که واترز کنسرت اسرائل خود را در برنامه قرار داد، نوازندگان و همراهان او زمان زیادی را به تحقیق و یادگیری ریشه های این کشمکشهای منطقه ای اختصاص دادند. واترز با ساکنان مسلمان و یهودی نوه شلوم، که هدف خود را ایجاد جامعه ای علاقمند به همزیستی صلح آمیز، میدانند، تماس گرفت.

در برنامه عظیم Live 8 در سال گذشته، اعضای گروه پینک فلوید در یک مصاحبه با کانال 10 اسرائیل اعلام کرده بودند که اگر این گروه بخواهد در اسرائیل برنامه اجرا کند، محل آن در جایی خواهد بود که اعراب و یهودیان با هم در آن زندگی کنند.

واترز در پیام مطبوعاتی خود افزوده است: "رنجی که ناشی از اشغال 40 ساله است، تحمل ناپذیر بوده و درک آن غیر ممکن است. من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم."

electronicintifada.net , ejpress.org , ynetnews.com , harmonytalk.com
/ 0 نظر / 13 بازدید