اريک کلاپتون شصت ساله شد

چهارشنبه 30 مارس 2005، شصتمين سالگرد تولد اريک کلاپتون خواننده و نوازنده گيتار سبک بلوز است که به همين مناسبت در ماه مه با گروه موسيقی سابقش به نام Cream پس از بيش از 35 سال دوباره بر روی صحنه می رود.

در سالهای دهه 60 ميلادی زمانی که کلاپتون هنوز با گروه Cream می نواخت، بر روی ديوارهای خيابانهای نيويورک و لندن نوشته می شد: "کلاپتون خداست"

کلاپتون با سبک پيچيده و متفاوتش در نواختن گيتار، در اواخر دهه 1960 و اوايل دهه 1970 پايه گذار چندين گروه موسيقی راک و بلوز مانند The Yardbirds ،Cream و Blind Faith شد.

در اواخر دهه 1960 کلاپتون تبديل به ستاره موسيقی راک شده بود، و شهرتش به سرعت افزايش می يافت . وضعيت حرفه ای کلاپتون با رفتن از گروهی به گروهی ديگر تغيير می کرد؛ گاهی در اوج بود و گاهی افت می کرد.

تری استونتون نويسنده و کارشناس موسيقی می گويد: " کلاپتون زمانی به 60 سالگی رسيده که دوران حرفه ای رقبايش مدتهاست سر آمده است. او شايد به اندازه ميک جگر (از گروه رولينگ استونز)، پل مک کارتنی و جان لنون ( اعضای گروه بيتل ها) قابل ستايش است."

به گفته آقای استونتون موسيقی او خيلی تغيير نکرده است و آلبوم " آهنگهايی برای رابرت جی" که اخيرا منتشر کرده نسبت به کارهايی که او در زمان عضويتش در گروه Yardbirds در 1965اجرا کرده، چندان دور نيست.

کلاپتون در سال 1945 در منطقه ساری در جنوب غربی لندن به دنيا آمد و نزد والدين مادرش بزرگ شد.

در 14 سالگی با گيتاری که از پدربزرگش هديه گرفت، نواختن گيتار را نزد خود فرا گرفت و نت به نت از روی نوازنده های بزرگ گيتار سبک بلوز، می نواخت.

او در سن 18 سالگی به عضويت گروه Yardbirds در آمد و در طول يکسال و نيم همکاری اش با اين گروه موقعيتش را در دنيای موسيقی تثبيت کرد. در اين زمان بود که او با نام "کند دست" مشهور بود و زمانی که با گروه "بلوزبرکرهای جان مايال" فعاليت کرد، " خدا" لقب گرفت.

Cream

گروه Cream که کلاپتون با همکاری جينجر بيکر، نوازنده درامز و جک بروس نوازنده گيتار باس آن را پايه گذاشت، کلاپتون را در جهان به شهرت رساند. سه آلبومی که او با همکاری اين گروه منتشر کرد بيش از 35 ميليون نسخه فروش داشت.

گروه Cream پس از دوسال از زمان تشکيل آن در سال 1969 به علت کدورتی که ميان اعضای گروه بوجود آمد از هم پاشيده شد. ترانه "آفتاب عشق تو" از آهنگهای شاخص اين گروه است.

Blind Faith گروه بعدی کلاپتون بود که او با همکاری استيو وينوود از گروه "ترافيک"، جينجر بيکر از Cream و ريک گريچ تشکيل داد. فعاليت اين گروه بيش از شش ماه دوام نياورد و اعضای آن در نوامبر 1969 از هم جدا شدند.

در سالهای بعد کلاپتون، گروه های "درک" (Derek) و "دومينوز" را بنيان نهاد. در اين زمان بود که کلاپتون آهنگ مشهور "ليلا" را با الهام از عشق مثلث واری که ميان او، جورج هريسون (از اعضای گروه بيتل) و پتی بويد، همسر هريسون بوجود آمده بود، ساخت و اجرا کرد. او سرانجام در سال 1979 ازدواج با پتی بويد کرد که اين ازدواج در سال 1988 به جدايی انجاميد.

به گفته آقای استونتون، کلاپتون با اجرای ترانه "من کلانتر را کشتم" از باب مارلی در دهه 1970 اين خواننده موسيقی ره گه را به دنيا معرفی کرد و همچنين او بود که سبک "ره گه سفيد" را ابداع کرد.

تری استونتون می افزايد: " هر چند ممکن است گروه هايی مانند پليس و کلش Clash مايل نباشند تائيد کنند که کلاپتون بوده که آنها را هدايت کرده، ولی کلاپتون هميشه در زندگی اش از اين دست ناملايمتی ها ديده است."

کلاپتون مدتها گرفتار اعتياد به مواد مخدر و الکل بود و مرگش فرزندش، ضربه روحی ديگری بود. او با تاثير از مرگ پسرش آهنگ " اشکها در آسمان" را در سال 1992 ساخت.

کانر، پسر چهار ساله کلاپتون در سال 1991، از طبقه 53 ام ساختمانی در نيويورک سقوط کرد. کانر فرزند مشترک کلاپتون و لوری دل سانتو، بازيگر ايتاليايی بود.

کلاپتون در سال 2002 با مليا مک انری آمريکايی ازدواج کرد که از او سه فرزند دارد. او از ازدواج ديگری دختر 19 ساله ای به نام روث دارد.

آقای استونتون می گويد: "در سال 1974 حمايت کلاپتون از ديدگاه های يک نماينده حزب محافظه کار پارلمان در خصوص قوانين مهاجرت در جريان کنسرتی در شهر بيرمنگام، در دنيای مطبوعات تخصصی موسيقی شديدا مورد انتقاد قرار گرفت و او به همين علت تا ده سال بعد کنسرتی در اين شهر اجرا نکرد.

آقای استونتون می افزايد: " تجارب کلاپتون در خصوص اعتيادش به هروئين، دليلی شد که او در سال 1993 مرکزی برای کمک به ترک اعتياد معتادان افتتاح کند. او برای کمک به دوام اين مرکز مقادير زيادی از پول خود را صرف کرد؛ از جمله گيتاری را که با آن ترانه " ليلا" را ضبط کرده بود، به حراج گذاشت.

کلاپتون در اوايل سال جاری ميلادی، کنسرتی به نفع قربانيان فاجعه سونامی در کارديف پايتخت ولز برگزار کرد. همچنين او در اين سال از سوی ملکه بريتانيا نشان سلطنتی دريافت کرد.

اريک کلاپتون در ماه مه در "رويال آلبرت هال" لندن، همراه با ديگر اعضای سابق گروه Cream برای نخستين بار پس از انحلال اين گروه به روی صحنه می روند.

http://www.bbc.com

/ 2 نظر / 38 بازدید
amir

سلام رفيق... سبک بلوز جاودانه است. اريک کلپتون هم همين طور.. اکه تونستی از دورز هم بنویس.... قربانت................

jimi_hendrix

واقعا اریک خداست .