کنسرتهای Live8: آواز ستارگان موسيقی برای مبارزه با فقر

در بزرگترین رویداد تلویزیونی تاریخ بشر، میلیونها نفر در کنسرتهای لایو 8 برای ریشه کنی فقر آواز همبستگی سرودند. کهکشانی از ستارگان موسیقی در این برنامه جهانی حضور داشتند.

 

صدها هزار نفر در ده شهر جهان از جمله لندن، فيلادلفيا، پاريس، برلين، ژوهانسبورگ، رم، توکيو و مسکو به تماشای اين کنسرتها آمده اند. برنامه های لايو 8 با برگزاری کنسرت در توکيو آغاز شد و کنسرت فيلادلفيا آخرين برنامه ای بود که به کار خود پايان داد.

از برجسته ترين لحظات اين رويداد هنری، اجرای زنده گروه پينک فلويد بود که برای نخستين بار پس از 24 چهارسال، ترکيب چهارنفره و اصلی آن با حضور راجر واترز، خواننده و آهنگساز قديمی اين گروه، بر روی صحنه قرار گرفت.

کنسرتهای لايو 8 در آستانه نشست رهبران هشت کشور صنعتی موسوم به گروه 8 که اين هفته در اسکاتلند ديدار می کنند، انجام شد و هدف آن جلب توجه و افزايش آگاهی درباره بحران فقر به ويژه در کشورهای آفريقايی بود.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد در هايدپارک لندن برای مدت کوتاهی به روی صحنه رفت و خطاب به حضار گفت: "شما سازمان ملل هستيد. تمام جهان به نشانه همبستگی با تهیدستان گردهم آمده است. من از طرف افراد فقير و افرادی که صدايشان را کسی نمی شنود، از شما تشکر می کنم."

نلسون ماندلا، رهبر سابق آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ نیز اعلام کرد که مادامی که فقر و گرسنگی هست، آفریقاییان نمی توانند آرام زندگی کنند. وی از رهبران گروه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان استمداد کرد فقر را به تاریخ بسپارند.

آقای ماندلا گفت: "مادامی که فقر زق زق می کند، آزادی واقعی را نخواهیم دهیم. اکنون فرصتی برای اقدام است. اکنون شما (رهبران گروه هشت) این قدرت را دارید که مانع از جنایت علیه بشریت شود."

هايدپارک مملو از جمعيت

تصوير بزرگ

کنسرت خيريه Live 8 (لايو 8) لندن با اجرای مشترک پل مک کارتنی و گروه يو 2 بعد از ظهر شنبه، دوم ژوئيه، در هايدپارک در مرکز اين شهر آغاز شد. بيش از دويست هزار نفر برای حضور در اين رويداد به هايدپارک سرازير شدند.

مدونا، کلد پلی، آر ای ام، ماريا کری، سر التون جان و گروه کين از جمله هنرمندانی هستند که در برنامه لندن به صحنه رفتند. پايان بخش برنامه لندن، اجرای دو گروه مشهور The Who و پينک فلويد بود و پل مک کارتنی نيز برای اجرای اختتاميه بار ديگر بر روی صحنه رفت.

بيل گيتس، بنیانگذار شرکت مايکرو سافت و بنیاد خیریه گیتس نيز در کنسرت لندن حضور داشت.

آقای گیتس گفت: " معتقدم اگر مشکلات و راه حل را به مردم نشان دهيد، آنها به حرکت در خواهند آمد. ما اين کار را (مبارزه با فقر) می توانيم انجام دهيم و وقتی فقر را شکست دهيم، آن بزرگترين کاری خواهد بود که بشريت انجام داده است."

بهزاد بلور، از خبرنگاران بخش فارسی بی بی سی که در محل برگزاری کنسرت حضور يافت، اعلام کرد که شرکت کنندگان با شور و احساس فراوان خواستار ریشه کنی فقر بودند.

اما به دليل آنکه برنامه ها بيش از زمان پيشبينی شده به طول انجاميد، اين نگرانی وجود دارد که هزاران نفر از حاضران بدون وسيله نقليه بمانند و به خانه های خود نرسند. يکی از سخنگويان شهرداری وست مينيستر، از نواحی مرکزی لندن که هايدپارک در آن قرار دارد، گفت در اين وضعيت احتمالا برخی از مردم شب را در پارک به صبح خواهند رساند.

'انقلاب مدونا'

در کنسرت هايد پارک، خواننده ها معمولا قبل از اجرای آهنگ خود، يک سخنرانی کوتاه در مورد فقر داشتند و تاکيد می کردند که شنوندگانشان از حالا بايد معنی آهنگ آنها را نوع ديگری درک کنند و اينگونه اظهارات، باعث ايجاد بغض و حسی عجيب در میان شرکت کنندگان می شد.

مدونا از حضار در هاید پارک پرسید: "آیا آماده انقلاب هستید؟ آیا آماده تغییر مسیر تاریخ هستید؟"

مدونا که همراه گروه کر خود سفید پوشیده بود، در کنار دختری جوان از اتیوپی ایستاده بود که به کمک اولین کنسرت خیریه باب گلدوف، Live Aid، از خطر مرگ ناشی از فقر نجات یافته بود.

وقتی ويل اسميت، خواننده و بازيگر آمريکايی، در فيلادلفيا از همه علاقه مندان به کنسرت های لايو 8 خواست که هر 3 ثانيه يک بار (به نشانه مرگ یک کودک از فقر مفرط) همزمان بشکن بزنند، تمامی شرکت کنندگان حاضر در کنسرت های هايدپارک، رم، پاريس، ژوهانسبورگ، برلين و فيلادلفيا منقلب شدند.

آقای اسمیت گفت: "ما همه متحد شده ایم. ما از هشت رهبر قدرتمند جهان می خواهیم به این تراژدی فقر پایان دهند."

بهزاد بلور می گويد که در موقع سخنرانی آقای اسميت، جمعيت حاضر در هايدپارک بسيار تحت تاثير اظهارات او قرار گرفته بودند و به راحتی می شد حس وحشتناک مرگ کودکان را در چهره های آنها مشاهده کرد.

در لندن نیز استینگ، خواننده بریتانیایی، آهنگ "هر نفس تو" را در مقابل تصاویری از رهبران گروه هشت خواند و در پایان به آنها در استانه اجلاس این هفته شان گفت: "ما ناظر شما هستیم."

به گفته خبرنگار بخش فارسی بی بی سی، امروز روزی است که تظاهرات از نوع ديگری بنيان گذاشته شده، تظاهراتی که در آن شعار تظاهرکنندگان، موسيقی است.

پینک فلوید بازگشت

پيش از آنکه پل مک کارتنی، بار ديگر بر صحنه هايدپارک برود تا برنامه را به پايان برساند، گروه پينک فلويد پس از نزديک به ربع قرن، با ترکيب قديمی و چهارنفره خود به صحنه بازگشت.

هرچند به گفته بهزاد بلور ستارگان جديدتر موسيقی برای نسل جوان بريتانيايی که در کنسرت حضور داشتند، هيجان انگيزتر بودند، اما حضور دوباره راجر واترز در کنار اعضای گروه پينک فلويد، از نقاط اوج و لحظات برجسته مراسم بود که بخصوص برای نسل قديمی تر جذابيت داشت.

راجر واترز که جدا از سه عضو ديگر گروه (ديويد گيلمور، نيک ميسون و ريچارد رايت) از سمت راست صحنه بالا آمد، گفت که از نواختن موسيقی در کنار اين سه نفر "حس عجيبی" دارد. به گزارش خبرنگار فارسی بی بی سی، همين "حس عجيب" در تماشاگرانی نيز وجود داشت که با تاخير فراوان و پس از انتظاری طولانی، سرانجام اين گروه مشهور و جريان ساز را روی صحنه تاريک و کم نور مشاهده کردند.

ديويد گيلمور، در مورد بازگشت ترکيب اصلی و چهارنفره اين گروه در هايدپارک گفت: "اين طور نبود که راجر واترز را پای تلفن صدا بزنيم و از او بخواهيم که به اين کنسرت بيايد. يکی از بچه ها ساعت ها با راجر صحبت کرد و به او گفت که بايد با هم باشيم چون اتفاق بزرگی در راه است."

آقای گيلمور گفت:" خيلی ها می گويند که اين کنسرت ها فايده ندارد. من از شما می پرسم وقتی اين همه آدم به حرف های ما گوش می دهند، چطور چنين چيزی نمی تواند تاثير داشته باشد؟"

او افزود:" اجرا برای 50 نفر بسيار ترسناک است اما برای 50 هزار نفر خيلی ساده."

در همين مراسم براد پيت، بازيگر سرشناس هاليوود، در سخنانی در اين مراسم گفت:"بگذاريد از اين به بعد، محل تولد ما تعيين کننده خوشبختی و يا فلاکت ما نباشد. ما در (غرب) در نهايت ناز و نعمت بزرگ شده ايم. جهان سوم را فراموش نکنيم. ما می توانيم نسلی باشيم که دنيا را عوض می کند."

هنرپیشه فیلم "آقا و خانم اسمیت" افزود: "تا این کنسرت به پایان برسد، 30 هزار نفر در آفریقا جان باخته اند. فردا تا این موقع نیز 30 هزار نفر دیگر از بین رفته اند. این مساله معقول نیست. ما به همین دلیل امشب به اینجا آمده ایم."

'بزرگترین حجت تاریخ'

همزمان با رشته کنسرت های لايو8 ، بيش از 120 هزار نفر در شهر ادينبورگ، مرکز اسکاتلند، جمع شدند تا رهبران 8 کشور ثروتمند جهان را برای کمک به کاهش فقر در سطح جهان تحت فشار بگذارند.

اين مجموعه کنسرت های خيريه در 10 شهر جهان با هدف تاکيد بر مشکل ادامه دار فقر و بدهی کشورهای فقير برپا شده و بيش از 160 گروه موسيقی و هنرمند در آنها به اجرای برنامه می پردازند.

سازماندهندگان اميدوارند اين کنسرت ها که با گردهمايی بزرگ در شهر ادينبورگ، پايتخت اسکاتلند، همزمان شده است، رهبران هشت کشور صنعتی بزرگ جهان، گروه 8، را ترغيب کند که موضوع فقر را در دستور کار اجلاس آتی خود در ادينبورگ قرار دهند.

نيروی محرکه اين کنسرت ها، باب گلدوف خواننده و آهنگساز ايرلندی و از فعالان مبارزه با فقر گفته است اگر رهبران جهان بر سر چگونگی پايان دادن به فقر به توافق نرسند، به ميليون ها فرد فقير و آسيب پذير خيانت خواهند کرد.

اين کنسرت ها تکرار کنسرت خيريه باب گلدوف در سال 1985 است. وی در نامه ای سرگشاده که در مطبوعات بریتانیا به چاپ رسید، اعلام کرد که شرکت کنندگان میلیونی این رویدادها "بزرگترین حجت تاریخ" برای پایان دادن به فقری هستند که روزانه جان 50 هزار نفر را می گیرد.

در مرکز ژوهانسبورگ يک صحنه غول پيکر برای اجرای برنامه برپا شده و بر پرچمی که دور تا دور آن آويزان است، نوشته شده: به فراخوان جهانی برای مبارزه با فقر ملحق شويد.

اما يکی از خبرنگاران بی بی سی در ژوهانسبورگ می گويد رسانه های ديگر کشورهای آفريقايی علاقه چندانی به رشته برنامه های لايو 8 نشان نداده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در امور جهانی، اينگونه ابتکار عمل ها و کنسرت ها قبلا نيز برگزار شده و برای برخی از مردم، ارتباط اين برنامه ها با زندگی روزمره آفريقايی ها همچنان سوال است.

تمام اروپا رقصید

در ديگر پايتخت های کشورهای اروپايی نيز صدها هزار نفر از علاقمندان موسيقی در کنسرت های لايو 8 شرکت کرده اند.

گفته می شود حدود 200 هزار نفر در پارک قلعه ورسای در نزديکی پاريس گرد آمده اند تا از نزديک شاهد هنرنمايی ستارگانی چون "پليسبو" و "کيور" باشند.

در رم نيز مردم در آنچه بزرگترين کنسرت در تاريخ ايتاليا خوانده شده، شرکت کرده اند.

کنسرت لايو 8 آلمان در مرکز شهر برلين برپا شد و در آن علاوه بر هنرمندان بسيار سرشناس آلمانی، گروه های موسيقی درجه اول بين المللی از جمله Green Day شرکت داشتند. در مسکو نيز گروه Pet Shop Boys در میدان سرخ به روی صحنه رفتند.

در خاوردور، جايی که برنامه های لايو 8 با کنسرت توکيو برنامه های خود را زودتر از اروپا و آمريکای شمالی آغاز کرد، بيورک بر صحنه رفت و برايان آدامز در کنسرت کانادا به اجرای برنامه پرداخت.

در حالی که دوستداران موسيقی، شامگاه شنبه را با هنرنمايی ستارگان موسيقی در سراسر جهان به پايان بردند، بهزاد بلور، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی که در هايد پارک حضور داشت می گويد حس و حال تماشاگرانی که کنسرت را ترک می کردند، با لحظه آغاز آن بسيار متفاوت بوده است.

به گفته او، حاضران با هشياری و آگاهی تازه ای درباره فقر، به خانه می رفتند و در نگاهشان شور و اشتياق حضور در يک جنبش نوين ديده می شد؛ "جنبشی که با زبان موسيقی سخن می گويد".

BBC

/ 1 نظر / 7 بازدید
AFTABGARDAN

HI,اطلاعات بسیار جالب و خواندنی بود.در مورد LIVE 8 هم حرفی برای گفتن باقی نمیمونه جز ابراز تاسف از نحوه پوشش رسانه های داخلی. i am still confuse with the power of that dream