به یاد جرج هریسون

جرج هریسون (George Harrison)، گیتاریست و یكی از نوازندگان گروه جاودانه بیتلز در 29 نوامبر سال 2001 در خانه یك دوست در لس آنجلی در كنار همسر و پسر 24 ساله اش پس از جدال طولانی با سرطان، درگذشت. انسانیت فوق العاده و نوع دوستی منحصر به فرد از جمله صفاتی بود كه او را به آهنگسازی متفاوت بین هم عصرانش مبدل ساخت. سفارش همیشگی او به خانواده اش، جستجو برای یافتن خدا و عشق ورزیدن به یكدیگر بود.


در كشاكش طغیان دهه 60 كه گروه بیتلز با جای دادن چهار شخصیت متفاوت در خود، همه چیز از مدل مو گرفته تا طرز تفكر و موسیقی جوانان آن دوره را تحت تاثیر قرار داده بود؛ بنا به گفته اعضای گروه بیتلز، بیان جذابیتهای جرج مشكل است.

جان لنون (John Lennon) با هوشترین و جذاب ترین، پاول مکارتنی (Paul McCartney) خوش تیپ ترین و رینگو استار (Ringo Star) دوست داشتنی ترین بودند، اما جورج شخصیتی درویش گونه و در عین حال حرفه ای داشت.‌ از دیگر خصوصیات او دمدمی مزاج بودنش بود كه او را محبوب هوادارانش كرده بود.

Audio File While my guitar gently Weeps

او از شهرت جهانیش در بیتلز سوء استفاده نكرد، بلكه طبق گفته پل مك كارتنی از شهرتش در جهت پرواز و اوج گیری در انسانیت و پرداخت شخصیت درونش سود جست. چیزی كه حقیقتا برای كسی كه در تمام دنیا به عنوان یك بت شناخته شده است، باور نكردنی به نظر می رسد و همه اینها را مدیون توجه و گرایشش به عرفان شرق پس از شاگردی نزد نوازنده بزرگ سیتار یعنی “Ravi Shankar” است.

audio.gifDon’t bother me‌ - اولین کار هریسون برای بیتلز

هریسون به توجه مردم اهمیتی نمی داد. او بیشتر ترجیح می داد نوازنده خوبی باشد تا یك ستاره موسیقی. به همین دلیل پس از پاشیدن گروه بیتلز، به جای استفاده از شهرت نامش و انتشار آلبومهای متوالی، در آلبومهای اندكی كه منتشر كرد سعی كرد آثاری نو و نفسانی ارائه كند. هم دوره ای های او مثل Eric Clapton ،Bob Dylan ،Tom Petty و Jeff Lynne از بودن در كنار او لذت می بردند.

جالب اینكه جان لنون دیگر عضو گروه بیتلز كه بیشتر ترانه های گروه را با پاول مکارتنی می ساخت، از جرج هریسون نوازندگی گیتار را یاد گرفت.

audio.gifSomething

تخیلات عمومی هریسون در اولین آهنگ او برای بیتلز به نام Don’t bother me‌ خلاصه شده است. دیگر تك آهنگ او Something یكی از شاهكارهای موسیقی راك كلاسیك است كه بارها توسط افرادی مثل Andy Williams یا گروه Moody Blues نیزCover شده است و آهنگ دیگر او Here Comes the Sun تبدیل به یكی از آثار كلاسیك موسیقی راك شده است.

audio.gifHere Comes the Sun

هریسون در اوج شهرت بیتلز، در سال 1966 گروه را ترك كرد و برای فراگیری سیتار نزد راوی شانكار به هند رفت. در آنجا تحت تاثیر Mahanishi Mahesh Yogi از از مبلغان هندی كریشنا (Krishna) به عرفان هند روی آورد.

در 1967 بقیه اعضای گروه نیز در كلاسهای مدیتیشن Mahanishi حاضر شدند. Mick Jagger خواننده گروه Rolling Stones كه در ابتدا علاقمند به همكاری با بیتلز بود و در این كلاسها حاضر شده بود، خیلی زود خسته شد و گروه را رها كرد.

او در مورد هریسون می گوید: "او اولین نوازنده ای است كه در جهت تعالی روح نیز كار كرده و موسیقی راك را از جنبه های مادی و ماتریالیستی مرسوم آن در دهها های 60 و 70 جدا كرده است."

در سال 1971 بنا به درخواست راوی شانكار، جرج كنسرت خیریه ای در نیویورك بر پا كرد و درامد آن را به مردم مصیبت دیده بنگلادش اهدا نمود. این كنسرت كه با حضور بسیاری از بزرگان راك مثل Clapton و Dylan و Leon Russell برگزار شد به واقع بزرگترین كنسرت خیریه Rock ‘N Roll ‌تا آن زمان بود.

VH1 در مورد این برنامه می نویسد: تصور ستارگان راك به عنوان افرادی صادق و با وجدان در این سطح دشوار است. امروز پشت هر حركت انسانی، انتظار رضایت شخصی یا منافع بعدی داریم اما واقعا هریسون نیازی به پرداختن به تصورات خود از طریق اجرای این كنسرت نداشت. هریسون با این برنامه راك را به دوره انسانیت خود رساند.

audio.gifWhile my guitar gently Weeps

هریسون در آهنگ My Sweet Lord ذكر Hare Krishna می گوید و به نوعی افكار عرفانی هندی خود را با موسیقی راك می آمیزد. اجرای While my guitar gently Weeps با تك نوازی Clapton یكی از زیباترین قطعات این كنسرت است. به هرحال كنسرت به عنوان تولد جدیدی از همایش های سیاسی-هنری و نوع دوستی است. یكی از انواع ابتدایی كه شاید بهترین آنها بود و زایش آن مدیون جرج هریسون است. مردی كه در پس تواضعش، شخصیتی مستعد و دوست داشتنی نهفته بود.

علی خوب بخت
harmonytalk.com

/ 1 نظر / 10 بازدید
Doozakh ama sard

آقا به خاطر درست شدن قلب وبلاگت بهت تبريک می گم. خيلی خوشحال کردی دوستان رو