Bohemian Rhapsody

مازيار فكرى ارشاد:حماسه كولى، قصه جوانكى است كه دستش را بر سر اتفاق به قتل مردى آلوده كرده و اين شب آخر اوست در سلول انفرادى زندان. او روح خود را چون فاوست گوته به شيطان فروخته و اينك قصد دارد آن را بازپس گيرد اما شياطين او را رها نمى كنند. او قادر نيست نام خدا را بر زبان آورد... نام خدا به هر زبان آرامش بخش است و با نام خدا روحش را از شيطان باز مى ستاند. اينك او براى مرگ آماده است و ديگر هيچ چيز برايش اهميتى ندارد... باد به هر سو كه مى خواهد بوزد. او با استعانت از نام پروردگار خود رستگار شده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

• كويين، مارش ملكه سياه _ نشر مس

 

فردى مركورى، با نام اصلى فرخ بولسرا در سال  ۱۹۴۶  در زنگبار از پدر و مادرى ايرانى و زرتشتى به دنيا آمد. دوران كودكى و نوجوانى خود را در هندوستان گذراند. در محيط انگليسى زبان هند، نامش به فردى تغيير كرد، عاشق هنر تجسمى شد و استعداد خود را در موسيقى به نمايش گذاشت. خانواده اش در سال  ۱۹۶۴  به انگلستان مهاجرت كردند. در انگلستان فردى فارغ التحصيل رشته گرافيك شد و سپس با عضويت در گروهى به نام اسمايل  smile به طور جدى به موسيقى پرداخت.

 

در انگلستان هم نام خانوادگى اش را به مركورى (پيام آمور خدايان) تغيير داد و گروه كويين را تشكيل داد كه طى دو دهه به يكى از موفق ترين، پرطرفدارترين و پرفروش ترين گروه هاى تاريخ موسيقى راك بدل شد. اعضاى گروه كويين شامل مركورى، برايان مى نوازنده گيتار و راجر تيلور نوازنده درام با لباس هاى فاخر و پرزرق و برق، (برخلاف ديگر همتايان راك نوازشان كه اغلب با شلوارهاى ساده جين و تى شرت به روى صحنه مى رفتند) روى صحنه جلوه مى كردند و فخر مى فروختند.

 

با افزوده شدن جان ديكن نوازنده بيس در سال  ۱۹۷۱  كويين فعاليت جدى خود را آغاز كرد و قريب  ۲۰  سال درخشش، به خصوص اجراهاى پرخرج و پرزرق و برق زنده دستاورد اين گروه بود. در سال  ۱۹۹۱  فردى مركورى به علت ابتلا به بيمارى ايدز درگذشت. در  ۲۴  آوريل  ۱۹۹۲  و در اولين سالروز درگذشت مركورى، بازماندگان گروه كويين با همراهى تعدادى از بهترين گروه ها و خوانندگان به اجراى برنامه زنده در بزرگداشت او پرداختند. استاديوم مشهور و تاريخى ويمبلى لندن در يكى از معدود روزهاى غيرفوتبالى خود شاهد يكى از بزرگترين و پرجمعيت ترين گردهمايى هاى علاقه مندان موسيقى شد.

 

ده ها هزار نفر با گروه هايى چون متاليكا و گانزن روزز (جيمز هتفيلد و اكسل روز، آن شب براى مركورى سنگ تمام گذاشتند) و خوانندگان بزرگى چون التون جان، ديويد بووى، راجر دالترى، جورج مايكل و لايزا مينلى هم آوا شدند و ياد مركورى را گرامى داشتند. اخيراً كاستى شامل منتخبى از ترانه هاى مشهور كويين با عنوان حماسه كولى، يا همان عنوان  Bohemian Rhapsody منتشر شده است. تقريباً تمام آهنگ هاى معروف كويين در اين آلبوم گنجانده شده و از ظواهر امر پيداست كه به زودى تعدادى ديگر از ترانه هاى اين گروه در يك مجموعه ديگر به بازار عرضه خواهد شد. حماسه كولى را موسسه فرهنگى و هنرى نى داود به بازار عرضه كرده است. نكته: خداوكيلى هيچ وقت فكرش را مى كرديد آلبومى از ترانه هاى كويين، آن هم با كلام، آن هم با شماره ثبت و مجوز انتشار و اين حرف ها منتشر شود؟ ايوالله!

 

/ 0 نظر / 7 بازدید