اقبال گسترده از فیلم گربه‌های ایرانی

 

 

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد

 

فیلم سینمایی "گربه‌های ایرانی" به کارگردانی بهمن قبادی در سینماهای فرانسه با استقبال شایانی روبرو شده است.

در اولین هفته نمایش ۶۵ هزار نفر از فیلم "گربه‌های ایرانی" دیدن کردند که این برای سینمای ایران در خارج یک رکورد است.

استقبال بالا از فیلم قبادی تا حدی غیرمنتظره بود، زیرا گمان می‌رفت که این فیلم نتواند با فیلم‌های تفریحی و سرگرم‌کننده‌ای رقابت کند که در فرانسه به مناسبت جشن سال نوی میلادی به روی پرده رفته است.

فیلم "گربه‌های ایرانی" از ۲۳ دسامبر در دهها سینمای فرانسه به نمایش عمومی در آمد.

رسانه‌های جمعی فرانسه درباره فیلم "گربه‌های ایرانی" گزارش‌های فراوانی منتشر کرده‌اند.

در این گزارش‌ها بر دو نکته تکیه شده است: این فیلم برخلاف بسیاری از فیلم‌های ایرانی سال‌های گذشته، به مضامین جنبی و جوامع پیرامونی نپرداخته، بلکه سرراست به قلب جامعۀ بحرانی شهرنشین نقب زده است.

روزنامه‌ای نوشته است: «با فیلم قبادی بهتر می‌توان آشوب‌های کنونی تهران را درک کرد... این فیلم از تضاد عمیق میان دین‌سالاران حاکم و انبوه جوانان جامعه سخن می‌گوید. نسل جوان با تمام وجود خواهان زندگی است، که موسیقی راک یکی از مظاهر آن است.»

نکته دیگر این است که فیلم "گربه‌های ایرانی" بر خلاف آثار شاعرانه و هنری سینمای ایران، بیان نمادین و استعاری ندارد. این فیلم انتقادات و نظرات خود را نه با ایما و اشاره، بلکه سرراست و بی‌پرده مطرح می‌کند.

بهمن قبادی درباره عنوان فیلم خود به یک کانال تلویزیونی توضیح داده است: «گربه‌های ایرانی گران‌ترین گربه‌های جهان هستنند، اما در ایران هیچ ارزشی ندارند؛ درست مثل جوانان ایرانی فعال در موسیقی زیرزمینی، که دنیا به هنر آنها احترام می‌گذارد، اما در ایران کسی پشیزی ارزش برایشان قایل نیست.»

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد. منتقدان از ریتم قوی و بیان جاندار فیلم ستایش کرده‌اند.

فیلم "گربه‌های ایرانی" طی ۱۷ روز بدون مجوز و به صورت زیرزمینی در ایران ساخته شده و از کانال غیرقانونی به خارج رفته است. این فیلم نشان می‌دهد به یاری تکنیک‌های مدرن دیجیتال، هنرمند می‌تواند از محدودیت‌های دولتی و ممنوعیت‌های سانسور عبور کند.

پخش‌کننده‌ی فیلم "گربه‌های ایرانی" این اثر را برای شرکت در مراسم سزار، که جایزه اسکار سینمای فرانسه به شمار می‌رود، معرفی کرده است.

خلاصه داستان:

دختر و پسر جوانی بعد از آزادی از زندان، برای جمع کردن یک گروه جدیدِ موزیک، به قلب تهران می‎زنند و سفری زیرزمینی را شروع می‎کنند تا تک تک افراد بندشان را از میان گروه‎های مخفی زیرزمینی پیدا کنند. آن‌ها می‎خواهند از ایران بروند تا خودشان را به جشنواره‌ای در لندن و پاریس برسانند اما بیشترشان برای رفتن از ایران نه پولی دارند و نه پاسپورتی. جوان دیگری تلاش می‎کند تا برایشان پاسپورت جعلی جور کند و قبل از رفتن‎شان ترتیب کنسرتی مخفی را در تهران بدهد و …

منابع: www.bbc.co.uk

www.wikipedia.org

 

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Shahab

saboolik, khodae tae filme, kheili man bahash hal kardam, makhsoosan ahangi ke Babak Mirzakhanian mikhoone, asan hame too in film khoob bazi mikonan, ba hamashoon hal kardam :D makhsoosan khode HICHKAS ke too film bazi karde :D ba oonam hal kardam :D

Black Sabbath

درود. من این فیلم رو دیدم. براستی که از نظر هنری حتی صفر هم نبود. تنها چیزی که باعث استقبال از این فیلم شد فرم اپوزیستی آن بود.

هومن

فیلم گربه های ایرانی دو به زودی خواهد آمد با بازی یاشار بیک وردی دیوید گیلمور خدا بیامرز سید برت جیمز هت فیلد و دیگر دوست داران موسیقی [نیشخند]

بااختیار

آقا ارادت... وظیفه بود اولیش شما رو خبر کنم. وقت خوش

هومن

ما مخلصیم یاشار جان ولی تا اونجا که من می دونم دیوید گیلمور گفته تا یاشار نباشه من هم نیستم ولی خداییش حرف دلمون رو زد این گربه های ایرانی :)

روزبه

سلام دوست من بازم مثل همیشه از مطالب خوبت استفاده کردم.

Amiraghi

فیلم خوب ساخته شده بود البته به جز بازی اون دختره که افتضاح بود. ولی به نظر من اگه گروهای زیرزمینی ما اینان و همون بهتر که مجوز نگیرن و تو فیل فقط گروه آبرنگ خوب بود که فقط نشونش داد و اسمی ازش نیومد.

Amiraghi

نظرمو در باره این فیلم نوشتم. بخونید. www.amiradio.blogspot.com

نسرین

سلام منم فیلم را دیدم خوشم اومد خیلی زیاد اولا چون من اطلاعات زیادی از موسیقی راک نداشتم و از وجود این گروهها هم اطلاع نداشتم برایم تازگی داشت. دوم اینکه فیلم خیلی راحت بود راحت راحت

Nina

khob bod...man chandin bar didamesh.vase inke befahmam che balayi dare saremon miad.vase inke befahmam jayi zendegi mikonam ke ba tanha chizi ke aromam mikone o marhame tanhaiame che barkhordi mishe...yebar be esme sheytan parasti yebar be esme eslam yebar be bahone barandazi musighi ro az ma joda mikonan.ama rah be jayi nabarand in ghome vahshi