جیمز براون، پدرخوانده موسیقی سول، درگذشت

james40[190].jpg

اسوشیتدپرس، آتلانتا- جیمز براون James Brown، پدرخوانده پرانرژی موسیقی سول Soul، که صدای خش دار و ریتمهای انقلابی وی، او را به یکی از مهمترین بنیان گذاران موسیقی رپ، فانک و دیسکو تبدیل کرده بود، صبح روز دوشنبه 25 دسامبر، در سن 73 سالگی درگذشت.

براون روز گذشته (یک شنبه) به علت ابتلا به التهاب الریه در بیمارستان بستری شد و در اولین ساعات روز دوشنبه درگذشت. به گفته نماینده و پیشکار او فرانک کوپسیداس Frank Copsidas، دلیل قطعی درگذشت او هنوز مشخص نیست.

جیمز براون مانند الویس پریسلی Elvis Presley، باب دیلن Bob Dylan و عده دیگری از هنرمندان دیگر، از جمله تاثیرگذارترین موسیقی دانان 50 سال اخیر به شمار می آید. حداقل یک نسل کامل از اهالی موسیقی مرید او بوده و گاهی از او تقلید میکردند.

اگرچه با وجود ری چارلز Ray Charles و سام کوک Sam Cooke نمیتوان جیمز براون را خالق موسیقی سول دانست، اما در نقش اساسی او در شکل گیری رپ، دیسکو و فانک شکی وجود ندارد. نسبت او به ریتم و موسیقی دنس dance music (از شاخه های موسیقی پاپ با ریتمی مناسب برای کلوبهای رقص، ایستگاههای رادیویی و شوهای تلویزیونی) مانند نسبت باب دیلن به اشعار ترانه است: هر دو آنها بدعت گذاران بی رقیب چیزی مردمی هستند.

تک ترانه های بسیار موفق او شامل آثاری چون Out of Sight، I Got You -I Feel Good- و Say It Out Loud - I'm Black and I'm Proud هستند که انتشار این آخری ( با صدای بلند بگو- من سیاهم و به آن میبالم) در سال 1968، نقطه عطفی در سربلندی نژاد سیاهان به شمار می آید. براون در یک مصاحبه در سال 2003 چنین گفته بود:" من به وضوح به یاد دارم که ما خود را رنگین پوست مینامیدیم و پس از این ترانه، خود را سیاه نامیدیم. این ترانه حتی به مردم آن دوره هم ثابت کرد که شعر، موسیقی و یک ترانه میتواند جامعه را تغییر دهد."

او علاوه بر دریافت دو جایزه گرمی در سالهای 1965 و 1987، در سال 1992 به دریافت جایزه گرمی افتخاری به مناسبت یک عمر دستاورد هنری نائل شد. او از اولین هنرمندانیست که در سال 1986، در تالار شهرت راک اند رول پذیرفته شدند.

audio fileقطعه I Feel Good را با صدای جیمز براون، بشنوید

جیمز براون از سال 1956، زمانی که اولین ترانه موفق خود Please, Please, Please را منتشر کرد تا میانه دهه 70، به اجرای تورهای متعدد در سراسر کشور، کنسرتها و ضبط و انتشار ترانه های تازه پرداخت، تا جایی که "پرکارترین مرد در حرفه نمایش" لقب گرفت.

شانس در دارالتادیب
براون در سال 1933، در خانواده ای تهیدست متولد شد و در سن 4 سالگی به امید خویشاوندان و دوستان رها شد و در کوچه و خیابانهای منطقه نه چندان خوشنام آگوستا، جورجیا راه و رسم زندگی را آموخت. به گفته خودش :"دلم میخواست کسی باشم"

در سال 1949، براون به دلیل سرقت از اتوموبیلها، سه سال و نیم در دارالتادیب بود و در طی این مدت با بابی بیرد Bobby Byrd (متولد 1934 موسیقیدان آمریکایی) آشنا شد. خانواده بابی او را در میان خود پذیرفتند و جیمز به گروه موسیقی گاسپل (مذهبی) Gospel Starlightersبابی بیرد پیوست. این گروه به زودی سبک خود را به R&B و نام خود را به Famous Flames تغییر داد.

گروه در سال 1956 قراردادی با کمپانی کینگ رکوردز امضا کرد و چهار ماه بعد، ترانه Please, Please, Please در فهرست تاپ 10 موسیقی R&B قرار گرفت.

مشکلات قانونی
با وجود اینکه زندگی براون بیشتر پر زرق و برق و تجملی بود، اما مشکلاتی نظیر محکومیت به دلیل استفاده از مواد مخدر، الکل و ضرب و شتم همسرش نیز دامنگیر او میشد. براون در سپتامبر 1988، در حالی که تحت تاثیر ماده مخدر بود و تفنگی شکاری در دست داشت، به اتاقی در جنب دفتر کار خود که سمیناری در آن جریان داشت، وارد شد و از حاضران پرسید که آیا میتواند از دستشویی خصوصی آنها استفاده کند؟

براون پس از تعقیب و گریزی 30 دقیقه ای و پس از اینکه پلیس به تایرهای خودرو وی شلیک کرد تسلیم و به 6 سال زندان محکوم شد وی در سال 1991 و پس از گذراندن 25 ماه در زندان و در یک برنامه بازپروری، به طور مشروط آزاد شد.

audio fileقطعه Get Up Offa That Thingرا با صدای جیمز براون، بشنوید

مدت کمی پس از آزادی، براون مجددا بر روی صحنه رفت و این بار میلیونها تماشاگر از تلویزیونهای کابلی، به هواداران او پیوستند. جیمز براون در طی سالهای اخیر مدام در حال اجرای برنامه بود به طوری که دو سال قبل نیز به علت خستگی شدید و همچنین اعتیاد به قرصهای مسکن، در بیمارستان بستری شده بود. وی تا چند روز قبل از بستری شدن و درگذشتش نیز به اجرای برنامه مشغول بود و کنسرت خود را به بعد از مرخصی از بیمارستان موکول کرده بود.

thestate.com

harmonytalk.com

/ 0 نظر / 9 بازدید