آلبوم آفرينش (قابل توجه ذوست داران کلاسیک)

آلبوم «آفرينش» اثرى از گروه موسيقى كلاسيك ايرانى سل بر روى سى دى و نوار به بازار ارائه شد. اين گروه به سرپرستى بهمن مه آبادى محقق و پژوهشگر موسيقى كه در اين آلبوم نوازندگى ويولن اول را نيز برعهده دارد، دومين اثر خود پس از «نيايش» را به نواختن آثارى از هايدن، باخ، بتهوون، ساتى، خاچاطوريان، گابريلى، پرسل، بوكرينى، علعسگرف، اميرف و كورساكوف اختصاص داده است. اين از معدود فعاليت هايى در عرصه موسيقى كلاسيك ايران است كه يك گروه در اين شكل و تعداد يعنى چهار نفر به اجراى كوارتت هايى از موسيقى كلاسيك مى پردازند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اين شاخه از موسيقى به دليل آنكه چندان خواستگاه اينجايى ندارد متاسفانه در طى سال هاى سال بيشتر جنبه تزئينى داشته است. توجه به آمار نوازندگان موسيقى كلاسيك و تعداد اجراهاى اركستر سمفونيك تهران بيانگر اين رويكرد در عرصه موسيقى ايران است. حال اينكه يك گروه با همه توانايى خود سعى دارد تا تعداد قطعه هاى موسيقى كلاسيك را اجرا كند، خود اتفاق جالبى است كه نمونه هايى براى آن و در اين ابعاد كمتر مى توان يافت. هر چند چنين رويكردهايى جا داشت كه سال ها پيش از اين آغاز مى شد اما به هر حال شروع از هر جايى به هر حال قابل تقدير است.

 

اين گروه با هدف رشد و گسترش حافظه شنيدارى مخاطب خود دست به چنين اقدامى زده است و اعتقاد دارند كه موسيقى، گذشته از آنكه موجب رشد حساسيت و آزادگى مى شود، بر آموزش و پرورش نسل حاضر نيز تأثير مى گذارد. لذا دعوت به شنيدن موسيقى خوب در آثار سل خود از وظايف اجتماعى به حساب مى آيد. نشان دادن راه و فراخواندن همگان به دورى از هياهوى درون و بيرون، امرى منطقى به نظر مى رسد. حال با اين ديدگاه است كه مى توان اذعان داشت، موسيقى صرفاً ارتباط عاطفى نيست. زيرا با فكر و پندار سروكار دارد، اما سرچشمه عواطف مى تواند بود و عواطف خود به خود زائيده منطقى ترين افكار و اعمالند.

 

هنرها موجب حالاتى از زندگى درونى مى شوند كه با استفاده از وسايل عينى، يا زبان ها و شكل هاى آفريده اجتماعى، حالات تازه اى در روابط ميان انسان ها پديد مى آورند. بنابراين در هر شرايطى كار هنرى به عنوان موضوع يا شىء نامير، و جزء لاينفك جامعه به حياتش ادامه مى دهد. كيفيت ويژه هنر، در مقام محصول ذهن بشر، اين است كه انديشه مربوط به زندگى را متجسم كند و در همان حال خود موجب پيدايش زندگى شود. گذشته از ضعف هايى كه در اجراى قطعه هاى آلبوم «نيايش» كار اول اين گروه از لحاظ اركستراسيون سازها با يكديگر وجود داشت، اما اثر دوم اين گروه كه همچون قبل با حضور بهمن مه آبادى، پوريا كشاورز، هومن اخترى و ناهيد ابطحى به اجراى قطعه ها مى پردازند، اثرى قابل تعمق است.

 

 

روزنامه شرق

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
mehran

khob maghaley jalebi bod darbarey bules valibayad karharo did ta nazar khahi kard