ZZ Top

ZZ Top in 2008

در میان گروههای Rock و Blues، گروه ZZ Top از معدود گروههایی است که از سال 1969 تا به حال (40 سال) بدون تغییر در اعضای گروه همچنان پا برجا به فعالیت خود ادامه می دهد.

این گروه یکی از قوی ترین گروههای Rock-Blues آمریکایی است که فعالیت خود را در سالهای اوج گیری راک یعنی اواخر دهه 60 بصورت یک گروه Trio (متشکل از 3 نوازنده) آغاز کرد.

Billy Gibbons نوانده گیتار از گروه Moving side walk و نوازنده گیتار باس، Dusty Hill و درامر Frank Beard که هر دو از گروه American Blues جدا شده بودند در سال 1969 به یکدیگر پیوسته و اولین آلبوم خود را ساختند.

دو آلبوم اول آنها یعنی First Album و Rio Grand Mud بازتابی قوی از تاثیر Texas Blues بود، به طوری که می توان آنها را نمونه هایی بارز از این سبک دانست. آلبوم سوم آنها Tres Hombres با آهنگ "La Grange" که متشکل از Riff هایی بر مبنای "Boogie Chillen" از John Lee Hooker است، توانست به شهرتی جهانی دست پیدا کند. به قسمت انتهایی از این قطعه گوش کنید :

La Grange

پس از این سه آلبوم گروه اقدام به برگزاری یک تور جهانی 3 ساله کرد، تحمل فشار سخت این 3 سال علاوه بر تور ماحصل دیگری نیز داشت و آن آلبومهای Tejas و Fandango بود. آنها سپس با آلبومهای Deguello و El Loco به صحنه بازگشتند. این دو آلبوم مقدمه ای بر Eliminator بود که بطور سرسام آوری با استقبال مواجه شد و جلوه دیگری از سیمای ZZ Top را به طرفداران موسیقی راک ارائه کرد.

 

در آلبوم بعدی یعنی After Burner با اضافه کردن Synthesizer، موسیقی ZZ Top به یک سبک مجزا و مخصوص به خود در میان هم عصرانشان تبدیل شده بود. اینک آنها با ریش بلند، عینکهای مشکی، لباسهای پر زرق و برق و گیتارهای عجیب ظاهر می شدند و از این رو می توان آنها را یک گروه Grunge نیز دانست.

Billy F. Gibbons of ZZ Top, Molson Amphitheatre, Toronto

Hill و Gibbons همواره با ریش بلند و ظاهری شبیه به هم ظاهر می شوند. جالب اینکه Beard هیچگاه ریش ندلشت، با وجود اینکه Beard به معنی ریش است. شرکت ژیلت در سال 1985 مبلغ یک میلیون دلار، برای تبلیغ تلوزیونی، به هر کدام پیشنهاد کرد اما آنها نپذیرفتند و اعلام کردند "بدون ریش خیلی زشت میشویم".

علی خوب بخت

 

www.harmonytalk.com

http://en.wikipedia.org

 

/ 47 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
azar87

نمیخوای توی جشن یلدای پرشینبلاگ شرکت کنی؟بیا اینجا رو بخون و ثبت نام کن. زود.منم اونجام.سلام

Black Sabbath

درود. منتظر مطالب جدید هستم. موفق باشی.

مصطفی مردانی

سلام.خواندم مطلبت در مورد موسیقی رو قبول دارم. واقعاً برای ارزشمندی یک هنر نباید به سبک آن کار داشت. خیلی وقت ها ترانه هایی در کارهای پاپ می شنوم که تا چند ساعت مبهوت می مانم. در حالی که تصنیف های سنتی را ان قدر تکرار کرده اند که دیگر جذابیتی ندارد.

یاشار

سلام منم یه یاشار دیگما منم خوشحالم که با یه یاشار دیگه آشنا شدم کلا یاشار ها با حالن[تایید] راست میگی همشون همون هفته اول یا از ایران فرار میکنن یا خودکشی میکنن[شکست] ولی کلا متالو عشقه[راک]و همین طور راک ممنون که سر زدی خوشحال شدم[خداحافظ]

Black Sabbath

درود. اميدوارم تعطيلات خوش گذشته باشه. منتظر مطالب جديد هستم. پيروز باشي.