Crossroads: Rock & Blues in IRAN + Everything

موسیقی راک و بلوز در ایران و جهان + همه چیز

Gary Moore passed away
نویسنده : یاشار - ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸٩
 

 

گری مور هم رفت. گری موری که با still got the blues دنیای موسیقی را تکان داد. این نوازنده بزرگ که از Blues تا Hard Rock را با احساس و مهارت بالا می ساخت و می نواخت دیروز، ۶ فوریه ۲۰۱۱ در هتلی در اسپانیا، در تعطیلاتش، فوت کرد.

Gary Moore هرچند از این دنیا رفته ولی با آثار بی مانند و زیبایی که از خود بجای گذاشته همیشه در دلهای عاشقان موسیقی زنده خواهد بود.

از آثار زیبای ایشان می توان به Empty Rooms ، Parisienne Walkways، One Day، Story Of The Blues، Midnight Blues، Blues For Narada، Walking By Myself و Prophet  اشاره کرد.

 

بیوگرافی از Wikipedia:

گری مور (به انگلیسی: Gary Moore) زادهٔ۴ آوریل ۱۹۵۲ و مرگ به تاریخ ۶ فوریه ۲۰۱۱ آهنگ‌ساز، گیتاریست و خواننده نامدار اهل ایرلند شمالی و پیشرو سبک بلوز راک در جهان بود.

گری مور از ۸ سالگی نواختن گیتار کلاسیک را آغاز کرد و اولین ساز حرفه‌ای‌اش را در ۱۴ سالگی خریداری کرد. اولین آلبوم‌اش با نام خرد کردن سنگ  را در سال ۱۹۷۳ منتشر کرد و به‌غیر از آلبوم‌های شخصی‌اش سابقه همکاری با اسکیدرو، تین لیزی، کالاسیمII، بی‌بی کینگ و گرگ لیک را در کارنامه‌اش دارد.

گری مور بیشتر اوقات از یک گیبسون لس پال ۱۹۵۹ استفاده می‌کند. این گیتار قبلا متعلق به پیتر گرین نوازنده سرشناس سبک بلوز و عضو پیشین فلیتوود مک بوده است. گری مور در سال ۱۹۹۵ آلبومی را منتشر کرد که در ستایش از پیتر گرین نام بلوز برای گرینی را بر آن نهاد.

ساز معروف دیگر او یک فندر استراتوکستر ۱۹۶۲ است. در پاره‌ای اوقات از گیتارهای جکسون، هریتیج، آیبانز(کلاسیک)، همر و چارول نیز بهره گرفته است. آمپلی‌فایرهای مارشال، فندر، سولدانو و یونیت‌افکت‌های رولند، باس، آیبانز، گاونِر و مارشال از دیگر تجهیزات موسیقی او هستند.

گری مور در 6 فوریه 2011 در هتلی در اسپانیا در سن 58 سالگی ساعاتی پس از صبح در گذشت.

روحش شاد...


 
comment نظرات ()