Crossroads: Rock & Blues in IRAN + Everything

موسیقی راک و بلوز در ایران و جهان + همه چیز

اقبال گسترده از فیلم گربه‌های ایرانی
نویسنده : یاشار - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ دی ۱۳۸۸
 

 

 

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد

 

فیلم سینمایی "گربه‌های ایرانی" به کارگردانی بهمن قبادی در سینماهای فرانسه با استقبال شایانی روبرو شده است.

در اولین هفته نمایش ۶۵ هزار نفر از فیلم "گربه‌های ایرانی" دیدن کردند که این برای سینمای ایران در خارج یک رکورد است.

استقبال بالا از فیلم قبادی تا حدی غیرمنتظره بود، زیرا گمان می‌رفت که این فیلم نتواند با فیلم‌های تفریحی و سرگرم‌کننده‌ای رقابت کند که در فرانسه به مناسبت جشن سال نوی میلادی به روی پرده رفته است.

فیلم "گربه‌های ایرانی" از ۲۳ دسامبر در دهها سینمای فرانسه به نمایش عمومی در آمد.

رسانه‌های جمعی فرانسه درباره فیلم "گربه‌های ایرانی" گزارش‌های فراوانی منتشر کرده‌اند.

در این گزارش‌ها بر دو نکته تکیه شده است: این فیلم برخلاف بسیاری از فیلم‌های ایرانی سال‌های گذشته، به مضامین جنبی و جوامع پیرامونی نپرداخته، بلکه سرراست به قلب جامعۀ بحرانی شهرنشین نقب زده است.

روزنامه‌ای نوشته است: «با فیلم قبادی بهتر می‌توان آشوب‌های کنونی تهران را درک کرد... این فیلم از تضاد عمیق میان دین‌سالاران حاکم و انبوه جوانان جامعه سخن می‌گوید. نسل جوان با تمام وجود خواهان زندگی است، که موسیقی راک یکی از مظاهر آن است.»

نکته دیگر این است که فیلم "گربه‌های ایرانی" بر خلاف آثار شاعرانه و هنری سینمای ایران، بیان نمادین و استعاری ندارد. این فیلم انتقادات و نظرات خود را نه با ایما و اشاره، بلکه سرراست و بی‌پرده مطرح می‌کند.

بهمن قبادی درباره عنوان فیلم خود به یک کانال تلویزیونی توضیح داده است: «گربه‌های ایرانی گران‌ترین گربه‌های جهان هستنند، اما در ایران هیچ ارزشی ندارند؛ درست مثل جوانان ایرانی فعال در موسیقی زیرزمینی، که دنیا به هنر آنها احترام می‌گذارد، اما در ایران کسی پشیزی ارزش برایشان قایل نیست.»

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد. منتقدان از ریتم قوی و بیان جاندار فیلم ستایش کرده‌اند.

فیلم "گربه‌های ایرانی" طی ۱۷ روز بدون مجوز و به صورت زیرزمینی در ایران ساخته شده و از کانال غیرقانونی به خارج رفته است. این فیلم نشان می‌دهد به یاری تکنیک‌های مدرن دیجیتال، هنرمند می‌تواند از محدودیت‌های دولتی و ممنوعیت‌های سانسور عبور کند.

پخش‌کننده‌ی فیلم "گربه‌های ایرانی" این اثر را برای شرکت در مراسم سزار، که جایزه اسکار سینمای فرانسه به شمار می‌رود، معرفی کرده است.

خلاصه داستان:

دختر و پسر جوانی بعد از آزادی از زندان، برای جمع کردن یک گروه جدیدِ موزیک، به قلب تهران می‎زنند و سفری زیرزمینی را شروع می‎کنند تا تک تک افراد بندشان را از میان گروه‎های مخفی زیرزمینی پیدا کنند. آن‌ها می‎خواهند از ایران بروند تا خودشان را به جشنواره‌ای در لندن و پاریس برسانند اما بیشترشان برای رفتن از ایران نه پولی دارند و نه پاسپورتی. جوان دیگری تلاش می‎کند تا برایشان پاسپورت جعلی جور کند و قبل از رفتن‎شان ترتیب کنسرتی مخفی را در تهران بدهد و …

منابع: www.bbc.co.uk

www.wikipedia.org

 


 
comment نظرات ()